Kadonneita levyjä

Taannoin tuli ikävä J. Geils Bandin vuonna 1984 ilmestynyttä albumia You’re Getting Even while I’m Getting Odd, josta olen aina tykännyt melkoisesti. Hämmentävää kyllä, näinkin nimekkään, isoille firmoille levyttäneen amerikkalaisbändin albumia ei niin vain löydykään: siitä on kyllä tehty cd-julkaisu, mutta vain Japanissa, eikä kovin isona painoksena. iTunesista löytyy bändin muu tuotanto, mutta ei tätä.

Vinyyliversio oli onneksi tallessa, ja nyt digitoituna cdr-levylle ja iPodiskoon. Videona maailmalta löytyy heikkolaatuisia versioita levyn ehkä heikoimmasta raidasta ”Concealed Weapons”, joten saatte nyt ihailla levyn kansikuvaa kuunnellessanne toista kahdesta suosikkiraidastani, tummasävyistä ”Tell ’em Jonesya”.

.

.
You’re Getting Even… oli seuraaja ennen kaikkea lavabändinä maineensa luoneen J. Geils Bandin suurimmalle hittialbumille Freeze–Framelle. Välissä oli kuitenkin tapahtunut paljon: yhtyeen laulusolisti Peter Wolf sai potkut ja onnistui saamaan ensimmäisestä soololevystään hitin vain muutamia kuukausia ennen bändin levyn ilmestymistä. Lauluntekijä/kosketinsoittaja Seth Justman ja rumpali Stephen Jo Bladd sinänsä pärjäsivät aivan hyvin laulajinakin, mutta ehkäpä tyylin liukuminen yhä enemmän moderniin 80-lukusoundiin ei sekään vedonnut bändin kantayleisöön? En tiedä. Minä tykkään levystä edelleenkin.

Mutta pistetään silti perään se bändin isoin hitti, jonka videolla (myös) Peter Wolf pääsee panemaan parastaan. Tässä on jotakin liikuttavan viatonta: ei tällaisia videoita kukaan enää nykyään kehtaa tehdä.

.

J. Geils Band – Centerfold by EMI_Music
.

Lauluhan on levytetty suomeksikin (olikos se Garbo?) ja Leevi & the Leavingsin ”Kyllikki” leikkii vähän samalla teksti-idealla.