Riitta Mäkelä (os. Ahokallio) 1940-2009

Äiti on poissa. Viimeöinen uutinen ei tullut yllätyksenä: hän joutui sairaalaan toukokuun lopussa, ja olemme tienneet jo useamman viikon ettei aikaa ole enää kovin paljoa.

Hyvää matkaa, äiti. Kiitos.

12 kommenttia artikkeliin ”Riitta Mäkelä (os. Ahokallio) 1940-2009

  1. Surunvalitteluni. Eihan han kokonaan poissa ole: varmasti jatti teihin jotain itsestaan.

  2. Lämmin osanottoni ja halaus päälle. On niin surullista, kun äidit nuo toivossa väkevät, jättävät meidät.

  3. Osanotto Riitan, upean ihmisen, poismenon johdosta.

    Tapasimme viimeksi huhtikuussa muinaisen Meksikon-matkan ”acapulcolaisten” piirissä. Riitta oli pirteä ja henkevä niin kuin aina. En kuvitellut tapaamistamme viimeiseksi – eikä se sitä ollutkaan: Riitta elää tässä piirissä niin kauan kuin meitä ”acapulcolaisia” riittää.

    Timo Uotila

  4. jpm, otan osaa. Voimia jaksamiseen, muuta en osaa sanoa.

  5. Joidenkin henkilöiden poismenon jälkeen jää sydämeen iso aukko, vaikka fyysisestä tapaamisesta olisi aikaa. Riitta oli sellainen ihminen. Lämmin osanotto.Leena Mattila

Kommentointi on suljettu.